Şişmanlar, “Şimdi Hedefim Dünya Şampiyonu Olmak”

Manisa Büyükşehir Belediyespor’un şampiyon judocusu Mert Şişmanlar, Manisa Büyükşehir Belediyesi WEB TV’de Özgür Hancıoğlu’nun sunduğu programa konuk oldu. Geçtiğimiz günlerde Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da düzenlenen Gençler Avrupa Judo Şampiyonası’nda 90 kg’da Avrupa 2. olan Mert Şişmanlar, “ Yaptığım kişisel küçük hatalar nedeniyle şampiyonluğu kaçırdım. Bu beni daha da hırslandırdı. Şimdi hedefim 1 ay sonra Bahama Adaları’nda yapılacak olan Dünya Şampiyonası’nda altın madalya kazanmak” dedi.

Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da düzenlenen Gençler Avrupa Judo Şampiyonası’nda 90 kg’da Avrupa ikincisi olarak gümüş madalya kazanan Manisa Büyükşehir Belediyespor’un altın çocuğu Mert Şişmanlar, şimdi hedefinin 1 ay sonra Bahama Adaları’nda yapılacak olan dünya şampiyonası olduğunu söyledi. Manisa Büyükşehir Belediyesi WEB TV’de Özgür Hancıoğlu’nun sunduğu programa konuk olan Manisa Büyükşehir Belediyespor’un judo branşındaki altın çocuğu Mert Şişmanlar, “ Bizlere büyük değer veren ve her zaman yanımızda olan Manisa Büyükşehir Belediye Başkanımız Cengiz Ergün, kulüp başkanımız Mevlüt Aktan ve yönetim kurulumuza teşekkür ediyorum. Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da düzenlenen Gençler Avrupa Judo Şampiyonası’nda kendi yaptığım küçük hatalar nedeniyle şampiyonluğu kaçırdım. Ancak bu beni daha da hırslandırdı” dedi.

“Benim Asıl Hedefim Şampiyonluktu”

Geçtiğimiz günlerde Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da düzenlenen Gençler Avrupa Judo Şampiyonası’nda final maçını kaybetmesinin kendi küçük hatalarından kaynaklandığını samimi bir dille söyleyen Mert Şişmanlar, “Final maçında kaybetmem kendi küçük hatalarımdan kaynaklandı. Bu maça çok yoğun bir antrenman programı içerisinde hazırlandım, çok güzel antrenmanlar yaptım. Japonya’da, Kore’de, Azerbaycan’da, Gürcistan’da sürekli ortak çalışmalara katıldım. Yurt dışından döndüğüm zaman Manisa’da antrenmanlarıma sürekli devam ettim. Tam anlamıyla Avrupa şampiyonasına odaklanmıştım. Kendime bir hedef koymuştum. Hedefim uluslararası müsabakalarda bir madalya almaktı.  Çok şükür ilk hedefime ulaştım. Avrupa 2. oldum. Ancak benim asıl hedefim şampiyonluktu” dedi.

“Bulgaristan’da Kaçan Şampiyonluk Beni Daha da Hırslandırdı”

Bulgaristan’da kaçan şampiyonluğun kendisini daha da hırslandırdığını ifade eden Mert Şişmanlar, “ Yaptığım kişisel küçük hatalar nedeniyle şampiyonluk kaçtı. Bu beni daha çok motive etti, daha çok hırslandırdı. Şimdi önümüzde 1 ay sonra dünya şampiyonası var. Çok daha ciddi bir hazırlık dönemi içerisine girdim. Bulgaristan’dan döndükten sonra iki gün dinlendim. Sonra yeniden çalışmalara çok yoğun bir tempoda başladım. Antrenörlerim eşliğinde sabah ve akşam olmak üzere günde iki antrenman yapıyorum. Beni özel bir şekilde hazırlıyorlar maçlara. 2 Ekim tarihinde İstanbul’da milli takım kampına katılacağım. Şu anda kendimi çok hazır hissediyorum. Günümün büyük bir bölümünü antrenmanda geçiriyorum. Öğlenleri dinlenmeme çok dikkat ediyorum çünkü çok ağır antrenmanlar yapıyoruz. Vücudumun diğer antrenmana hazırlanması için beslenmeme, dinlenmeme özen göstermem lazım. Milli takım kamplarında zaten yemeklerimiz özel çıkıyor. Antrenman programına göre yemekler çıkıyor. Akşamları erken yatmam lazım çünkü sabahları erken kalkıyoruz. Antrenman sonrasında, öğle arasında 2-3 saatlik bir boşluk var. O boşlukta da dinleniyorum. Bu yüzden antrenman dışındaki hayatımda dinlenmeye çekiliyorum. Milli takım kamplarında büyükler kategorisi ile çalışıyorum. Bununda avantajlarını iyi kullanıyorum. İlk başlarda biraz zorluk çektim ancak şimdi alıştım. Büyükler kategorisinde milli takım kamplarında yer almak benim için büyük bir avantaj” dedi.

“Ayağa Kalktığımda Yürümeyi Unutmuştum”

Judo sporuna başladığı dönemlerde yaşadığı talihsiz sakatlık sonrasındaki süreci de anlatan Mert Şişmanlar, “ Spor yaşamımda en büyük kırılma noktası benim sakatlanmamdı. Yaklaşık 7-8 ay yürüyememiştim. Ayağa kalktığımda yürümeyi unutmuştum resmen. Bacağımda üç kırık vardı. İki defa ameliyat oldum. Bu dönem benim için çok zorlu geçmişti. O dönemlerde judodan kopma noktasına gelmiştim. Hocalarım sağ olsunlar, o dönemde beni hiç yalnız bırakmadılar. Sürekli ziyaretime geldiler. Tekrar judoya başlamam için bana çok yardımcı oldular. İyileştikten sonra açıkçası geri dönmem biraz zor oldu. Çünkü 1 sene bir kaybım vardı. Benim performansım düşmüştü, kilo almıştım. Tekrar eski performansımı yakalamak için çok büyük çaba sarf ettim. Bacağımın iyileşmesi ve kuvvetlenmesi için hocalarımla birlikte sürekli özel çalışmalar yaptık. Sonra yavaş yavaş basamakları yeniden çıkarak bugünlere geldik.” ifadelerini kullandı.

“Manisa Büyükşehir Belediyespor’un Sporcusu Olmak Bir Ayrıcalık”

Sözlerinin sonunda Manisa Büyükşehir Belediyespor’un sporcusu olduğu için kendisini çok şanslı hissettiğini söyleyen Mert Şişmanlar,” Bulgaristan’da yaptığım hataları telafi edip dünya şampiyonu olacağım inşallah. İstiklal marşımızı bütün ülkelere okutacağım. Manisa Büyükşehir Belediye Başkanımız Cengiz Ergün’e, kulüp başkanımız Mevlüt Aktan’a, yönetim kurulu üyelerine çok teşekkür ediyorum. Bizlere çok güzel imkanlar tanıyorlar. En güzel otellerde kalıyoruz, en iyi şartlarda seyahat ediyoruz. Sürekli bizim yanımızdalar. Desteklerinden dolayı onlara çok teşekkür ediyorum. Manisa Büyükşehir Belediyespor’un sporcusu olduğum için kendimi gerçekten çok şanslı hissediyorum. Manisa Büyükşehir Belediyespor’un sporcusu olmak bir ayrıcalık. Bize verilen desteğe layık olmak için bundan sonraki süreçte çok çalışmaya devam edeceğim” diye konuştu.

YAZAN: Admin

Manisa Büyükşehir Belediyespor Kulübü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir